Sık Sorulan Sorular

Alan adinizin (domain) varsa firma adiniza yada faaliyet alaniniza uygun, kolay hatirlanabilir ve mümkün oldugunca kisa olmasi önemlidir. Alan adi genelde firma adi yada unvani, kisi adi yada soyadi, bir marka, faaliyet alani, ürün adi, verecegi hizmetin adi, meslek adi gibi konulara göre seçilir.
Kendinize ait bir web sitesi kurmak istiyorsaniz önce bir domain (alan adi) almalisiniz daha sonra hazirlanmis olan yada hazirlanacak olan web sitenizin dosyalarinin (html, php, asp, fotograf dosyalari vs...) çalisacagi bir alan ( disk alani ) olmasi gerekir ki hazirlanan web sitesini o alana atilmasi gerekmektedir.Böylece internet kullanicilari browserlarinda sizin web adresinizi yazdiklarinda siteniz açilacaktir.
Web Tasarım internet ortamında sizin veya kurumunuzun kimliğinin tanıtılması amacıyla yapılacak web sitesinin tasarım sürecidir. Web Tasarım, sitenizin en iyi ve kolay şekilde kullanılabilmesi, ziyaretçilerin aradıklarını daha rahat bulması, sizin ve markanızın daha iyi tanınması için önemlidir.
Hazır web tasarımında belirli bir şablon üzerinden web sitesi oluşturulur. Özel web tasarımında ise her şeye sıfırdan başlanır ve istekleriniz doğrultusunda şablon oluşturulur.
İnternet sitesi tasarımı firmanız ya da şahsınız adına internet dünyasına açılan bir kapıdır. İnternet siteniz yapacağınız reklam ve tanıtım çalışmalarınızı ve kurumsal bilgilerinizi müşterilerinize sunmanız için size olanak sağlar. İnternet bağlantısı bulunan herkesin internet adresinizi ziyaret edebileceği, sizin ya da firmanız hakkında bilgi edinebileceği sanal bir mekan oluşur. İnternet sitesi müşteriye ürün ya da hizmeti en kısa sürede ve en uygun maliyet ile sunmaya olanak sağlayan en önemli reklam araçlarından biridir. Ayrıca internet sitenize, internet bağlantısı olan her yerden ve istenilen zamanda girilmesi, ürün ya da hizmetlerinizin incelenmesi ve hatta satın alınması mümkündür. Ancak bir broşür ya da diğer reklam araçlarıyla müşteri kitlesine ulaşmanız sınırlı ve oldukça maliyetlidir. İnternet sitesi yapmaya karar verdikten sonra yapacağınız ilk işlem bir domain (www.siteadiniz.com) adresi almak olacaktır. Daha sonra bu domain adresinizi barındıracağınız bir Hosting (web alanı ), yani dosyalarınızı internet üzerinden yayınlayacağınız bir alan kiralamaktır. Hosting ve Domain alımı tamamlandıktan sonra internet sitenizin tasarım ve programlama çalışmalarına geçebilirsiniz. İnternet sitesi tasarımı yapılırken, tasarımın kurumsal renklerinizle uyumu, sadeliği ve içerik zenginliği önemlidir. Feyza Tasarım hazır internet sitesi paketlerinde 1 yıllık domain ve hosting hizmeti mevcuttur ve birbirinden güzel tasarımlar içerisinden seçeceğiniz paketi deneyerek almanız mümkündür.
Günümüzde internetin beklenenden çok daha hızlı bir şekilde yayılmasıyla büyük bir pazar doğmuştur. Bu pazar; tanıtımını ve reklamını yapmak isteyen herkese açık olmakla birlikte, bir çok reklam aracında olduğu gibi uçuk rakamlara değil tahmin edilenden çok daha az rakamlara mal olmaktadır. Diğer reklam yöntemlerine bakalım: En çok rağbet gören tanıtım aracı broşür, A4 boyutunda 10 sayfalı kuşe 1000 adet broşür fiyatı şu an 2000TL civarında yapılamaktadır. Bu broşür ile sadece 1000 kişiye ulaşabilirsiniz, broşür basıldıktan sonra değişiklik yapma şansınız yoktur. Telefonunuz değişebilir, adresiniz değişebilir, ürünleriniz değişebilir, hatta broşürü basma sebebiniz olan kampanyanız iptal olabilir. Böyle bir durumda reklam yapıp, para kazanalım derken zarar etmiş olursunuz.Önceliği müşteri memnuniyeti olan bir kuruluş olarak, ilkelerimizden taviz vermeden ve baskı görmeden sizin için yenilikler yapmakta sınır tanımıyoruz.Biz ne mi yapıyoruz? Müşterilerimize internet ortamında en uygun kurumsal kimliği tasarlayarak, projelerinize, firmanıza kurumsal kimliğine yakışır web tasarımı ve reklam hizmetleri sunmaktayız. Web sitenize baktığınızda,10 sayfalık bir internet sitesi size 10 sayfalık 1000 adet broşür fiyatının nerdeyse üçte biri fiyatına mal olmakta ve daha fazla müşteriye ulaşmaktadır.Yıllık ortalama 10.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, denetime tabi sermaye şirketleri tarafından açılacak internet sitelerinde ilan edilecek ve erişime açık tutulacak asgari içeriğe ilişkin usül ve esasları belirledi. Buna göre, 1 Temmuz 2013'ten itibaren kurulan şirketlerin, kuruluşlarının ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları gerekecek. Sermaye Şirketlerinin Açacakları İnternet Sitelerine Dair Yönetmelik, 1 Temmuz 2013'te yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yönetmelikle Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen denetime tabi sermaye şirketleri tarafından açılacak internet sitelerinde ilan edilecek ve erişime açık tutulacak asgari içeriğe, denetime tabi sermaye şirketleri ile Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcıların (MTHS) yapacakları işlemlere ve bu işlemlerden kaynaklanan yükümlülüklere ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre 1 Temmuz 2013'ten itibaren kurulan şirketlerin kuruluşlarının ticaret siciline tescil edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları ve bu sitenin belirli bir bölümünü şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanması için ayırmaları gerekecek. Söz konusu tarihten sonra kapsama dahil olan sermaye şirketlerinin de kapsama girdikleri tarihten itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları gerekecek. Şirketler, internet sitesine ilişkin yükümlülüklerini doğrudan kendileri yerine getirebilecekleri gibi MTHS'lerden destek hizmeti almak suretiyle de yerine getirebilecek. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununu uyarınca oluşturulan internet sitesi, şirketlerin Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarası altında tescil edilecek.

İNTERNET SİTESİNDE YAYIMLANAN İÇERİK

İnternet sitesinde sürekli yayımlanacak bilgiler de belirlendi. Buna göre, şirketin MERSİS numarası, ticaret unvanı, merkezi, taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı ile anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, limited şirketlerde müdürlerin, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde yöneticilerin ad ve soyadları internet sitesinde sürekli yayımlanacak. Bir tüzel kişinin; anonim şirketlerde yönetim kuruluna üye olarak limited şirketlerde müdür olarak seçilmesi durumunda; tüzel kişiyle birlikte, tüzel kişi tarafından belirlenen gerçek kişinin de tescil ve ilan olunduğuna ilişkin açıklama, seçilen tüzel kişinin MERSİS numarası, ticaret unvanı, merkezi ve tüzel kişi ile birlikte tescil edilen gerçek kişinin adı ve soyadı internet sitesinde sürekli yer alacak. Yayımlanan içeriklerde değişiklik olması halinde bu içeriklerin yeni hali, değişikliğin meydana geldiği tarihte internet sitesinde yayımlanacak. Türk Ticaret Kanunu'na göre, birleşme sözleşmesi, birleşme raporu, son üç yılın finansal tabloları ile yıllık faaliyet raporları, gereğinde ara bilançoları ortakların incelemesine sunulmak üzere genel kurul kararından önceki 30 gün içinde internet sitesine konulması gerekecek.

ŞİRKETLERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Şirketler, internet sitesinde bulunması öngörülen içeriği Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bir format belirlenmiş ise o formatta, belirlenmemişse elektronik ortamda MTHS'ye bildirecek. Şirketler tarafından internet sitesinin bilgi toplumu hizmetlerine ayrılmış bölümünün şirkete ait internet sitesi üzerinden veya MTHS'ler üzerinden arama motorları tarafından kolay bulunabilmesi için, ana sayfada "bilgi toplumu hizmetleri şirket unvanı" şeklinde bir ibareye yer verilecek. Sahip oldukları internet sitesi üzerinde bu bilgileri sağlayan şirketler, internet sitesinde yer alan içeriğin sitede yayımlanması, değiştirilmesi ve yenilenmesi gibi işlemlerde güvenli elektronik imza ve zaman damgası kullanacak. Şirketler, internet sitelerinde erişime açık bulundurdukları bilgi ve belgeleri elektronik ortamda arşivleyecekler. Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulmuş şirketlerin, 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 3 ay içinde internet sitesi açmaları ve bu sitenin belirli bir bölümünü, ilanların yayımlanması için tahsis etmeleri gerekecek.
Seo ingilizce olarak (Search Engine Optimization) yani dilimizde ki anlamı (Arama Motoru Optimizasyonu) ingilizce kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.
SEO (Search Engine Optimizasyon) arama motoru optimizasyonu web sitenizin arama motorlarında kolayca bulunması için sitenizin optimize edilmesine denir. Arama motorlarında (google) SEO websitenizin kolayca bulunarak yeni müşterilerin size ulaşmasını sağlar. Arama motoru reklamlarında Adwords gibi, SEO çalışmasının önemi, daha ucuza daha verimli reklam ve geri dönüş sağlamaktadır. Bu nasıl yapılır? Çeşitli web araçları kullanılarak firmanızın sektörel terimlerindeki kelimeler belirlenerek, bu kelimeler üzerinde türetimler, bu türetimlerin verimliliği, analizi ve değerliliği çeşitli araçlar ile ölçülür. Sayfa ve meta keywordlerinde kullanılarak ve bunun gibi bir kaç profesyonel uygulamayla SEO sağlanmış olur.
Web sitenizin doğru kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi için en doğru kanallardan birisi Arama motorlarıdır. Sizinle ilgili kelime aramalarında üst sıralarda yer alarak sitenize doğru kullanıcıların ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.
SEO uzmanlarımız tarafından markanız için en uygun anahtar kelime listesi oluşturulur. Oluşturulan anahtar kelime listesi ile arama motorları listeleme sayfalarında en üst pozisyonda yer almak için iç seo ve dış seo çalışmalar yapılır. Yapılan SEO çalışmaları ile markanızın doğru hedef kitleye ulaşması sağlanır. Bu çalışmalar yakından takip edilmeli ve raporlanmalıdır.En az 3 ay yapılan çalışmaların sonuçları takip edilmeli ve raporlanmalıdır.
Sosyal Medya, zaman ve mekân sınırlaması olmadan paylaşımın esas olduğu bir iletişim şeklidir. Internet üzerinden milyarlarca insanın iletişimde bulunduğu sosyal medya mecralarında etkileşim her geçen gün artmaya devam ediyor. Şirketler için çok önemli, yeni dünya düzeninde yerinizi alın.
Günümüzde çok fazla sosyal medya mecrası var. Dünya genelinde ve Türkiye'de en çok kullanılan sosyal medya araçları Facebook, Twitter, İnstagram, Google, Youtube, Linkedin gibi internet üzerinden iletişim sağlayabileceğimiz sosyal ağlardır.
Son yıllarda sosyal medya araçlarının hayatımızdaki yerinin artması sebebiyle markalar bilinirliklerini arttırmak, doğru hedef kitleye kendini daha iyi sunabilmek için tanıtım, reklam, duyuru ve aktivitelerini sosyal medya araçları üzerinden sayfalar açarak yürütmeye başlamışlardır. Tüm bu görevleri üstlenen sosyal medya yönetimi, aldığı tepkiler ile değerlendirmeler yapmakta ve hedef kitleye yönelik en doğru stratejiyle çalışmayı hedef almaktadır.
Sosyal medya yönetimi ile daha düşük maliyetle reklam, kampanya, duyuru ve yapmış olduğunuz aktivitelerden direk olarak haberdar olacak olan hedef kitlenizin markanızı daha iyi tanımasına yardımcı olunmaktadır. Bu durum hedef kitle ile markayı yakınlaştırmakta ve iletişimi yüksek tutarak marka değerinizi arttırmaktadır.
Dünya'nın en büyük arama motoru Google üzerinde ve Google görüntülü reklam ağı üzerinden reklam verebilmenizi sağlayan Google'ın çıkarmış olduğu reklam platformudur. Verdiğiniz reklamlarla internet üzerinden hedef kitlenize hızlıca ulaşıp müşterinizi artırabilirsiniz.
Google Adwords reklamlarında serbest piyasa ekonomisini esas alır ve rekabete dayalı bir ödeme modeli ile çalışır. Arama ağında reklam vermek istediğiniz kelimeleri seçtikten sonra onlara tıklama başına maksimum verebileceğiniz fiyatı verirsiniz ve kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda reklamlarınız görüntülenir. Reklamlarınız sırılaması aynı kelimeye reklam vermiş reklam verenlerle açık artırma esnasında atamış olduğunuz fiyat ve reklamlarınızın kalite puanına göre belirlenir. Reklamlarınız tıklanması durumunda anahtar kelime aranma hacmine göre fiyat ödersiniz.